Комфортний відпочинок у басейні багато в чому залежить від температури води. Для дорослих оптимальною вважається температура у 25-26 С. Аби досягнути такого показника власники обладнують резервуари нагрівачами. Слід зазначити, що про установку такого обладнання слід подумати ще на етапі проєктування самого басейну, а як визначитися із потужністю теплового агрегату, поговоримо у цій статті далі.
Формула розрахунку потужності
Підбираючи нагрівач води для басейну слід користуватись наступною формулою:
Ефективний нагрівач = площа дзеркала води х коефіцієнт тепловтрат
Площу дзеркала води власник обрахує самостійно, а от що стосується коефіцієнта тепловтрат, то при глибині резервуару від 1,1 м до 1,8 м на 1 м2 він відповідатиме наступним показникам:
-
для цілорічного вуличного басейну – 1,800 кВт;
-
для вуличного басейну на відкритій місцевості – 0,750 кВт;
-
для вуличного басейну на частково відкритій місцевості (за наявності насаджень, огорожі, солярного накриття) – 0,433 кВт;
-
для вуличного басейну, що знаходиться на захищеній місцевості (в павільйоні) – 0,280 кВт;
-
для басейну, що знаходиться в приміщенні – 0,150 кВт.
Дана формула дає можливість розрахувати потужність агрегату для нагріву та підтримання води до температури 26-28 С.
Приклад розрахунку потужності електрообігрівача
Якщо для підігріву води в басейні передбачається купівля електрообігрівача, то для розрахунку його потужності варто скористатись наступним прикладом: басейн розміром 4/8 м, глибиною 1,2 м. Резервуар розміщується на дачній ділянці і навколо нього є альтанка та зелені насадження. Діємо наступним чином:
-
розраховуємо площу дзеркала води 4х8=32 м2;
-
підбираємо коефіцієнт: на частково відкритій місцевості варто застосувати показник тепловтрат на 1 м2- 0,433 кВт;
-
в результаті помноження двох показників визначаємо, що необхідна потужність електронагрівача становитиме (32 х 433) 13,85 кВт;
-
для басейну 4м/8м/1,2м найкраще підійде електронагрівач потужністю 13-14 кВт.
Цією формулою можна скористатись і для розрахунку потужності теплових насосів, але у цьому випадку показник буде плаваючим і залежатиме від температури навколишнього середовища. Тому, для обчислення потужності теплового насосу, можна використати іншу систему.
Формула розрахунку потужності теплового насосу
Найбільш популярними серед сучасних обігрівачів є теплові насоси, а саме установки типу повітря-вода. Для підігріву води вони забирають максимум безкоштовної енергії повітря, використовуючи мінімум електроенергії. Якщо вирішено встановлювати саме таку систему обігріву, то варто скористатись наступною формулою розрахунку потужності теплового насосу:
P=1,16*T/t-V
У цій формулі використовуються наступні показники:
-
T – різниця між початковою та очікуваною температурою води в басейні;
-
V – об’єм басейну;
-
t – час нагріву води до нормативного показника;
-
1,16 – поправний коефіцієнт тепловтрат.
Окрім цього, для визначення потужності теплового насосу слід взяти до уваги: місце розташування насоса, тип та теплопровідність гідротехнічної споруди (каркасний, композитний, бетонний), наявність систем нагріву або кондиціювання в приміщенні, середню температуру навколишнього середовища (для вуличних басейнів), наявність чи відсутність покриття для резервуару.
Якщо потужність нагрівача обрахована правильно, то оптимальний час для підігріву води з 5-10 С до 26-28 С становитиме приблизно 72 години. Надалі для підтримки такої температури пристрою знадобиться від 4 до 12 годин на добу.