Басейн біля приватного будинку, на дачі чи в готелі – це звісно добре, а от тепла вода в ньому – ще краще. Куди приємніше та безпечніше для здоров’я плавати в воді, яка не зводить ноги та не викликає дрижаків. Вважається, що для дорослих комфортною є температура води, що становить 26-27 С, для дітей – 30 С.
На фоні постійного здорожчання енергоресурсів чимало власників басейнів для підігріву води обирають теплові насоси. Чому так відбувається і наскільки ефективним є таке обладнання поговоримо у цьому матеріалі.
Принцип роботи теплового насосу
Тепловий насос працює за принципом забору тепла з навколишнього середовища та передачі його в потрібний напрямок. Поетапно процес відбувається наступним чином:
-
Теплообмінний блок (випаровувач), який перебуває в контакті з низькопотенційним джерелом енергії, забирає його тепло. Циркулюючий по системі трубок холодоагент нагрівається та переходить у газоподібний стан.
- Газ, що утворився, переміщується далі по системі трубок теплового насосу та потрапляє в компресор. Там за рахунок тиску газ стискається та нагрівається до більшої температури. Таким чином додатково підвищується його потенційна енергія.
-
На наступному етапі високопотенційний газ, що є нагрівальним елементом для кінцевої середи, направляється в конденсатор теплового насосу. У цьому місці накопичена теплова енергія вивільнюється та передається на теплоприймач. Холодоагент при цьому знову переходить в рідкий стан на направляється на зовнішній теплообмінник. На даному етапі також відбувається скидання тиску, що нагнітався в конденсаторі.
Використання теплових насосів для підігріву води в басейні дозволяє суттєво зекономити. Оскільки вода має дуже високу теплоємність, для її підігріву потрібно витратити велику кількість електроенергії, що в наші часи досить затратно. Теплові насоси, на відміну від іншого аналогічного обладнання, використовують електроенергію не для нагріву кінцевого теплоприймача, а лише для функціонування обладнання. Це призводить до того, що майже 80% теплової енергії, що виробляється тепловими насосами, є безкоштовною, адже вона забирається із природного середовища. Співвідношення витраченої електроенергії та виробленої теплонасосами теплоенергії складає приблизно 1/5.
До якої температури нагріває воду теплонасос та від чого це залежить
Слід зазначити, що теплові насоси підходять для басейнів будь-якого типу. Вони здатні підігріти воду до +60 С, однак власники встановлюють необхідний показник виходячи з власних побажань та принципів комфорту.
Зазвичай теплонасоси нагрівають воду на 2 градуси за годину. Тож для первинного підігріву води знадобиться 15 годин. Цей показник досить приблизний, адже все залежатиме від потужності агрегату та наступних факторів:
-
місця встановлення резервуару;
-
об’єму купальної чаші;
-
початкової температури води;
-
оптимальної температури води для купання;
-
інтенсивності остигання води;
-
здатності конструкції зберігати тепло;
-
наявності спеціального накриття.
Після первинного нагріву води в басейні, в подальшому тепловий насос вмикатиметься лише іноді – для поповнення втрат тепла. Для цього агрегату знадобиться значно менше часу, як правило, це кілька годин.
Підігрів води можна пришвидшити. Для цього потрібно встановити більш потужний тепловий насос, застосовувати циркуляційний насос, який забезпечуватиме перемішування води, накривати резервуар солярною плівкою на ніч. В більш габаритних гідроспорудах теплові насоси можна комбінувати, встановлюючи 2-3 агрегати.