Ще на етапі планування басейну власники мають замислитися про спосіб підігріву води в ньому. Комфортною для дорослої людини вважається температура у 24-26 С, а в дитячих басейнах її варто підтримувати на позначці у 30 С. Яким чином організувати підігрів та як підтримувати температуру води на заданому рівні, поговоримо у цьому матеріалі.
Сучасні способи підігріву води в басейні
На сучасному ринку обладнання для басейнів існує 4 способи організувати підігрів водного середовища.
-
Проточні електронагрівачі. Цей тип обладнання дає можливість швидко нагріти воду в домашніх умовах. Прогрівання відбувається в момент проходження рідини через трубки, які нагріваються діелектриком. Попадання води в ТЕП забезпечує насос, який входить в комплект. Проточні електронагрівачі застосовують для басейнів об’ємом до 30 м3. Їх робота забезпечується підключенням до звичайної електромережі, що передбачає суттєві витрати електроенергії.
-
Теплообмінник. Це більш ощадливий спосіб підігріти воду в резервуарі. Діє теплобмінник за наступним принципом: холодна вода проходить через нагріті труби всередині кожуха, підігріваючи воду. Щоб забезпечити роботу теплообмінника, його потрібно підключити до теплового насосу, сонячного колектора чи котла. Даний тип обладнання об’ємом басейну не обмежується, електроенергії витрачає небагато, однак нагріває воду довго.
-
Сонячний колектор. Таке обладнання дозволяє прогрівати та підтримувати температуру води в водоймі використовуючи сонячну енергію. Всередині конструкції встановлений змійовик, яким циркулює вода. Вона забирає сонячне тепло та повертається в водойму. Розглядаючи встановлення сонячного колектора, варто врахувати, що в похмурі та холодні дні ступінь його продуктивності значно знижується. Окрім того, для розміщення колектора на ділянці має бути достатньо місця.
-
Теплові насоси. На сьогоднішній день це найоптимальніший спосіб прогріти воду в нашій кліматичній зоні. Найпопулярнішими є інверторні насоси, які дозволяють нагріти воду в резервуарі з мінімальними витратами електроенергії. Агрегати цього типу працюють по принципу кондиціонера навпаки. Вони конденсують енергію з навколишнього повітря, причому чим вище температура навколишнього повітря, тим вищим буде коефіцієнт вироблення тепла.
Який спосіб обігріву води обрати
Щоб визначитися із обладнанням для власного басейну, потрібно знати певні його параметри:
-
об’єм чаші резервуару;
-
обсяг рідини, яка буде піддаватися нагріванню;
-
місце розташування басейну;
-
наявність комунікацій на ділянці, їх місцерозташування, технічні характеристики;
-
власні уподобання та фінансові можливості.
Що стосується безпосередньо обладнання для підігріву води, то можна підбити наступні підсумки. Найекономічнішим способом обігріти воду є сонячні колектори. Однак, їх встановлення потребує великих вкладень на етапі будівництва, а ефективність найкраща в тій місцині, де більшу частину року спостерігається сонячна погода.
Другим за ефективністю, збереженню енергетичних та фінансових ресурсів є тепловий інверторний насос. Він дозволяє нагріти резервуар швидко та економно, однак потребує значних вкладень на етапі купівлі та встановлення. Тим не менш, окупається таке обладнання за три сезони, а служить 10-15 років.
Що стосується проточних електронагрівачів та теплообмінників, то в першому випадку доведеться передбачити в своєму бюджеті регулярні витрати на електроенергію та оцінити можливості електрообладнання, до якого підключатиметься пристрій. Якщо говорити про теплообмінник, то цей варіант підійде лише для невеликих басейнів. Окрім того, таку систему підігріву не можна віднести до економічної. Витрачати доведеться на електроенергію, викопне паливо та обслуговування.