Чани – це незабутній та корисний відпочинок, який останнім часом набув неабиякої популярності. Він став гідною альтернативою лазням та саунам. Чан - це спеціальна посудина великого розміру, яка зазвичай виготовляється з товстого шару чавуну. Під нею розпалюють багаття, яке поступово піднімає температуру води та нагріває чан. Нагріваючись, чан не обпікає шкіру та довго тримає задану температуру. Існують сучасні чани, які працюють на комбінованій системі, використовують електрику для нагрівання води та підсвітки.
Чан – релакс та оздоровлення
Раніше чан вважався суто карпатським типом відпочинку. Сьогодні його пропонує чимало СПА-комплексів, ємності встановлюють в пансіонатах, на базах відпочинку та приватних ділянках. Окрім води, в чани додають ароматизовані масла, хвойні відвари, трав’яні, молоко та інші добавки.
Відпочинок в чані дозволяє організму відновитися і оздоровитися. Зокрема, купель допомагає:
- зняти стрес, позбавитися нервових тиків, судом, м’язових блоків, розладів сну та панічних атак;
-
покращити стан шкіри: покращити тургор, вигляд шкіряних покривів – шкіра виглядає більш підтягнутою та свіжою;
- активізувати імунну систему – гаряча вода та свіже повітря допомагають загартувати організм, посилити його ресурси.
Окрім того, чани позитивно впливають на опорно-руховий апарат, серцево-судинну та дихальну системи. Відпочинок в чані однаково приємний як теплу пору року, так і в зимові холоди.
Запорука здорового відпочинку в чані – чиста вода
Для того, щоб відпочинок в чані був дійсно корисним, а також приніс очікуване задоволення, ємність потрібно підтримувати в чистоті та порядку. Для цього варто використовувати:
- спеціальне накриття – у випадках, коли купель не використовується, накриття захистить чан від потрапляння сміття, пилу, комах та сторонніх речей;
-
механічне приладдя – сачки, скребки, щітки допоможуть очистити воду та поверхні ємності від бруду і нальоту;
- спеціальну хімію – вона дасть можливість зберегти воду в чистому та безпечному стані, попередивши розвиток бактерій, мікробів, грибків тощо.
Також варто приділяти увагу території навколо чану. Прибирати опале листя, траву, сміття.
Яка спеціальна хімія допоможе підтримувати воду в чистоті
Зважаючи на те, що вода в чані постійно підігрівається, а також на те, що такий відпочинок є переважно колективним, у чані створюється сприятливе середовище для розвитку патогенних мікроорганізмів. Запобігти цьому допоможуть спеціальні хімічні препарати. Так, спеціалісти рекомендують постійно використовувати хімію для очистки води в чані:
- Дезінфектори – це можуть бути хлормісткі препарати, або засоби на основі активного кисню. Вони знезаражують воду та пригнічують розвиток хвороботворних мікроорганізмів, запобігають появі бактерій та росту грибків.
-
Альгіциди – спеціальні препарати, що призупиняють, або попереджують ріст водоростей в воді. Альгіциди знешкоджують зелених шкідників ще на рівні спор.
- Препарати для коригування pH – від рівня кислотно-лужного балансу залежить не лише комфорт відпочиваючих, а й ефективність роботи інших хімічних препаратів. Зважаючи на рівень pH, використовують засоби pH-плюс, або pH-мінус.
-
Засоби для пом’якшення води. Воду в чан заливають з різних джерел (водопроводів, свердловин і т.ін.). Як правило, в ній міститься залізо, магній, калій, через які вода набуває жорсткості, а на поверхнях чану утворюється наліт. Спеціальні препарати допомагають пом’якшити воду в ємності та зробити її більш сприятливою для відпочинку.
Щоб контролювати стан води також варто мати під рукою спеціальні тестери, які дають можливість контролювати рівень хлору та pH. Вони допоможуть вчасно реагувати на стан води в чані, і, відповідно, додавати необхідні хімічні препарати чи змінювати воду.