Головною запорукою безпечного відпочинку в басейні – є чистота водного середовища. Зважаючи на те, що воду в резервуар набирають з різних джерел, а також той факт, що вона забруднюється протягом експлуатації басейну, її обов’язково треба чистити та дезінфікувати. Обеззараження води проводять різними способами. Саме про них і поговоримо в цій статті.
Яким чином дезінфікують воду в басейні
Воду в басейні дезінфікують декількома способами. Вибір підходящої технології знезараження води в басейні залежить від декількох факторів, а саме: джерела наповнення басейну (водопровід, колодязь, свердловина), типу водойми (закритий чи відкритий), навантаження (періодичність та кількість відпочивальників) та особливостей навколишнього середовища.
Способи дезінфекції води можна поділити на три групи:
-
реагентний – хлорування, озонування, олігодинамія, застосування брому та активного кисню;
-
безреагентний – обробка води ультрафіолетовим промінням, ультразвуком, а також іонізуючим, лазерним випромінюванням та електроімпульсними розрядами;
-
комбінований – поєднує реагентний та безреагентний способи, або два дезінфектанта.
Якщо говорити про способи хлорування більш детально, можна сказати, що найпопулярнішою нині є дезінфекція води за допомогою хлору. Головна перевага цього препарату – здатність довго зберігати активність у воді, беручи на себе перший удар від забруднень, які надходять в басейн. Окрім того, хлор має не лише бактерицидний вплив. Він також сприяє видаленню органічних домішок, які не затримав фільтр. Хлор один з найдоступніших реагентів та найнадійніших. Він допомагає обеззаразити навіть сильно забруднену воду температурою 28 градусів. До переваг дезінфікуючих засобів на основі хлору можна віднести: високий вміст активного хлору, повне розчинення в воді, відсутність впливу на рівень pH.
Що стосується брому, то він, як і хлор, добре підходить для дезінфекції води в басейні. Бром знешкоджує бактерії, віруси, грибки та сприяє видаленню органічних домішок з води шляхом окислення. Бром стійкий до сонячних променів і підходить людям, які погано реагують на хлор. Цей реактив без запаху, має нейтральну реакцію pH та високу надійність, однак коштує недешево.
Активний кисень – це сучасний та ефективний метод знезараження води в басейні. Він не має запаху, дбайливий до шкіри відпочивальників, не змінює рівень pH, забезпечує надійний дезінфікуючий ефект. Застосовуючи активний кисень, спеціалісти радять вносити в воду препарати, що протистоять росту водоростей. Для досягнення кращого результату дезінфекції таким способом також рекомендується використовувати автоматичні станції дозування та регулювання додаткових засобів обробки. Тим, хто зважується на дезінфекцію води з використанням активного кисню, треба розуміти, що задоволення це не з дешевих.
Озонування є одним з найсильніших засобів окислення щодо бактерицидної дії. Озон ефективний у боротьбі з бактеріями, вірусами та спорами. Він швидко та надійно знезаражує збудників різних хвороб. Під час озонування розкладаються органічні з’єднання, у відпочивальників не виникає проблем зі шкірою, слизовими оболонками та органами дихання.
Озон забезпечує кристальну чистоту води та її насичення киснем. Прихильників озонування стає усе більше, хоча він не з дешевих.
Олігодинамія – це обеззараження води іонами срібла. Цей спосіб полягає в тому, що іони важких металів (срібла) вводяться в воду, де відбувається їх взаємодія з протоплазмою клітин бактерій, що призводить до їхнього знешкодження в результаті порушення метаболізму. Цей спосіб застосовують дуже рідко. Він не з дешевих та й доведено токсичність іонів важких металів для людини.
У великих басейнах застосовують бактерицидні установки, які опромінюють воду УФ промінням. Таке обладнання дає можливість знезаразити воду в басейні без реагентів. Проте, якщо вода мутна, то ефект знезараження знижується. Окрім того, опромінення води ультрафіолетовим промінням не має пролонгуючої дії, тому, як правило, такий спосіб обробки води поєднують з реагентним. Недоліком УФ установки є необхідність заміни бактерицидних ламп, які мають обмежений термін придатності.