Інтернет переповнений статтями та відгуками про те, наскільки просто, безпечно та дешево можна підтримувати чистоту в басейні за допомогою перекису водню. Багато українських магазинів продають і всіляко рекламують перекис для дезінфекції басейну, хоча в жодній країні світу санітарні вимоги до якості води в басейнах не регламентують пероксид як дезінфікуючий засіб. А чому не варто використовувати перекис для дезінфекції басейну, ви дізнаєтесь із цієї статті.
Як добитися чистої води в басейні
Чиста вода – це не лише прозорість, але також відсутність шкідливих мікроорганізмів. Для повного очищення води використовуються два методи:- Механічна очистка включає прибирання різного сміття сачком та донним пилососом, а також регулярне фільтрування води.
- Хімічна очистка дозволяє видалити з води кількох видів забруднювачів:
- Патогенні мікроорганізми: бактерії, мікроби, віруси, найпростіші.
- Органічні забруднювачі: піт, шкірне сало, сеча та інші органічні сполуки, що у воду з тіла плавців.
- Водорості, грибки, цвіль.
Оскільки препарати на основі хлору мають обидві властивості, мають доведену ефективність і дозволені до використання санітарними нормами всіх країн, порівнюватимемо перекис водню саме з хлором.
Окислення та дезінфекція басейну
Перекис водню є сильним окислювачем, який на 30% потужніший за хлор. Це означає, що пероксид органіку видаляє дуже добре, тому вода в басейні після його використання стане більш прозорою. При цьому потрібно розуміти, що для якісного очищення води концентрація препарату повинна бути досить високою, що спричиняє небезпеку для здоров'я людей. Але про це буде розказано нижче.Що стосується дезінфекції, перекис водню значно слабший за хлор, який видаляє 99% патогенних мікроорганізмів. Але навіть високі концентрації перексиду не мають такої сильної дезінфікуючої дії. Тому перекис для дезінфекції можна використовувати тільки в комплексі з іншим засобом, що дезінфікує. Найчастіше її застосовують разом із ультрафіолетовими установками. Але це дуже дорогий метод, оскільки такі установки коштують дорого, а для якісного знезараження води ультрафіолет має бути включений практично цілодобово. Крім цього, ультрафіолет прискорює процес розпаду перекису водню, що збільшує частоту використання окислювача, а це також додаткові витрати.
Отже, розвіяний міф №1, що перекис водню ефективно дезінфікує воду.
Хлор небезпечний для здоров'я, а перекис водню – ні
Найчастіше упереджене ставлення до хлорної хімії пов'язане з неприємним хлорним запахом і тим, що хлорка викликає сухість шкіри та волосся, а також подразнення слизових оболонок. Насправді в хімії для басейну використовуються сполуки хлору, які не мають запаху. Специфічний запах видають хлораміни – побічні продукти контакту хлору з органічними забруднювачами. Якщо дотримуватися рекомендованого дозування та періодичності використання хлорної хімії, вода залишатиметься чистою, не завдаючи при цьому жодної шкоди організму. Протипоказанням до використання засобів, що містять хлор, є сильні алергічні реакції на хлор, які в загальній масі досить рідкісні.Для обробки басейну використовують пероксид концентрацією 35 або 50%. Як аргумент безпеки перекису водню для дезінфекції басейну багато хто наводить той факт, що в басейні пероксид розпадається на безпечні речовини: воду і кисень. Це дійсно так. Проте швидкість розпаду препарату неконтрольована, тому визначити точну концентрацію речовини досить складно. Навіть за найменшого рекомендованого дозування перекису для дезінфекції та профілактичної обробки басейну доведеться чекати не менше 24 годин, перш ніж ним можна буде користуватися. При середній за силою та ударною обробкою цей час складе 48 та 72 години відповідно. Якщо ви вирішите знехтувати цими рекомендаціями, доведеться плавати у воді з високою концентрацією пероксиду, що спричинить масу негативних наслідків для організму.
При попаданні на шкіру, слизові та дихальні шляхи, такі концентрації викликають серйозні опіки. Навіть 5% перекис при попаданні в очі може призвести до їх незворотного пошкодження. Крім цього, лабораторні дослідження, проведені Американським міжнародним агентством з вивчення раку (IARC), довели канцерогенність перекису для тварин: вона змінює та пошкоджує ДНК. Особливо чутливі до впливу перекису водню легені, кишечник, печінка та нирки.
При зменшенні концентрації та дозування препарату та використанні перекису для дезінфекції як єдиного засобу очищення води різні мікроби в ній будуть розмножуватися дуже стрімко. Таким чином, ви будете наражати себе на небезпеку зараження різними патогенними організмами.
Тому також розвіяний міф №2 щодо безпеки використання перекису для дезінфекції басейну.
Перекис – найдешевший спосіб очищення води в басейні
Щоб розвіяти цей міф, порівняємо перекис водню для басейну найвищої концентрації 50% та рідкий хлор Aquadoctor C-15L. Якщо їх використовувати в каркасному басейні об'ємом 8 кубів, розрахунки виглядатимуть так:- Перекис для дезінфекції басейну – каністра об'ємом 4,7 л коштує 400 грн. На 1 м3 води необхідно 500 мл препарату: 0,5 х 8 = 4 л
- Рідкий хлор-каністра об'ємом 20 л коштує 1541 грн. На м3 води необхідно 5-8 мл препарату: 8 х 8 = 64 мл
Планову обробку басейну хлором рекомендується проводити кожні 3-4 дні, тому за 10 обробок буде витрачено лише 640 мл препарату на місяць. Це означає, що кошти вистачить на 31 місяць, і ви витратите значно менше коштів. При цьому також можна використовувати препарат для дезінфекції різних поверхонь. Додатковим плюсом є те, що користуватись басейном можна вже через 10-12 годин після внесення препарату. Таким чином, додавши засіб увечері, наступного ранку вже можна плавати у водоймі, тому протягом місяця ви не втратите жодного дня користування басейном.
Розвіяний міф №3 для дешевизни обробки басейну перекисом водню.
Сподіваємось, ми довели, чому не варто використовувати перекис водню для дезінфекції басейну. Якщо з якихось причин неможливо використати хлор, спробуйте безхлорну хімію на основі активного кисню. Препарати перевіреної якості та ефективності можна знайти у лінійці AquaDoctor та Crystal Pool.