Басейни на приватних ділянках стали нормою у житті пересічних громадян. Це не дивно, адже наявність таких гідроспоруд сприяє комфортному та здоровому відпочинку. Для того, щоб резервуар дійсно був корисним, вода в ньому має бути чистою та відповідати санітарним вимогам. Яких саме норм потрібно дотримуватись поговоримо далі.
Що потрібно знати про чистоту води в басейні
Звичайно, з будівництвом та обладнанням басейну усім необхідним, його обслуговування не закінчується. З введенням гідроспоруди в експлуатацію починаються турботи про її чистоту, і, в першу чергу, чистоту води. Цей процес складається з декількох моментів: догляду за басейном, очищення води, заміни фільтруючих елементів та регулярного аналізу.
Останній етап є дуже важливим, адже на перший погляд вода може здаватися чистою, однак відпочинок у ній інколи призводить до лікарняного ліжка. Аби запобігти такій ситуації варто періодично проводити для приватного басейну наступні дослідження води:
- хімічний аналіз;
-
бактеріологічний аналіз.
Ці аналізи можна виконати в спеціалізованій лабораторії, а забір проб провести самостійно.
Періодичність перевірки води в басейні
Для того щоб аналізи води були максимально достовірними та об’єктивними, слід врахувати декілька моментів. Серед основних - розташування гідроспоруди, джерело водопостачання та інтенсивність використання. Якщо басейн відкритий, то в воду зазвичай потрапляють опади, пісок, листя та інше сміття. Криті басейни піддаються забрудненням менше, а наповнюють вони з артезіанських свердловин. Воду в них треба перевіряти рідше, однак взагалі відмовлятись від контролю її якості не треба.
Фахівці рекомендують брати воду на аналіз:
- перед початком експлуатації басейну, в т.ч. на наявність залишкових дезінфектантів;
-
два рази на місяць треба проводити мікробіологічний аналіз води;
-
раз на місяць слід перевіряти воду на хлор чи формальдегід у разі, якщо для дезінфекції використовують озонування;
-
раз на квартал рекомендується проводити контроль води на наявність паразитів (лямблій, цист глистів тощо).
Нормативні параметри води в басейні
У лабораторіях воду перевіряють на декілька десятків показників. Найважливішими з них є:
- рівень pH – відповідно до нормативних показників це значення має перебувати в межах 6.8-7.6;
-
вільний хлор в басейні без цианурової кислоти повинен дорівнювати показнику 0.3-1.5 мг/л;
- вільний хлор в басейні з циануровою кислотою може перебувати в межах 1.0-3.0 мг/л;
-
redox, тобто окислювально відновлювальний потенціал, мінімальний показник – 650 мВ;
- комбінований хлор, тобто відпрацьований хлор, який чутно по відповідному запаху, - максимум 0,5 мг/л;
-
цианурова кислота (стабілізатор хлору) – не може перевищувати 75 мг/л, максимальний показник може бути 100 мг/л.
Що стосується показника pH, то якщо його цифри завищені, вода в басейні стає більш жорсткою, на поверхні чаші з’являється вапняний осад. Відпочивальникам такий рівень кислотно-лужного балансу загрожує подразненнями на шкірі, слизових та сльозливістю очей. Окрім того, високе значення pH призводить до зниження ефективності хлор-дезінфекторів. Занизький рівень pH відгукується іржавістю металевих конструкцій, зменшенням ефективності деяких реагентів.
Вільний хлор у будь-якому значенні, як перевищеному, так і заниженому, також негативно впливає на відпочивальників та конструкцію басейну. Бактеріологічний аналіз води в басейні проводять з метою виявлення в воді хвороботворних мікроорганізмів. Фахівці визначають їх кількісний склад та типи. Відповідно до результатів такого дослідження, підбирають найефективніші засоби для очищення води, препарати для дезінфекції та коригують їх дозування.