Одним з найважливіших факторів безпеки басейну є якість водопідготовки. Дуже важливо стежити за прозорістю та хімічним складом води, відсутністю водоростей, грибків та вапняних відкладень на стінках басейну. Для того щоб забезпечити ефективну систему підготовки та очищення води, застосовується цілий комплекс спеціального обладнання. Найважливішою його складовою є фільтр.
Призначення піщаних фільтрів
Як правило, у басейнах використовуються фільтри трьох типів. Це кварцові, діатомові та пісочні. Найбільш затребуваними є пісочні. Такі агрегати застосовують як у приватних, так і у комерційних басейнах. У порівнянні з аналогами, обладнання цього найефективніше, потужне, просте в експлуатації та обслуговуванні.Пісочний фільтр – це ємність із пісочно-кварцовим наповненням, корпус якого виготовлений із скловолокна. Він дозволяє відфільтрувати забруднення розміром до 20 мікронів. Для завантаження таких фільтрів рекомендується використовувати пісок типу кремнезем із фракцією №20. Це наповнювач з нерівними краями, що добре вловлює забруднення. Ефективність його очищення великою мірою залежить від фракції піску. Чим вона вища, тим нижча якість очищення води, а ось дрібніший пісок краще чистить, але забивається швидше.
Обслуговування пісочних фільтрів
Згодом, пісок у фільтрі втрачає свої робочі якості та перестає виводити мул та жирові накопичення. У ньому також можуть утворюватися вапняні відкладення, які призводять до закоксування наповнювача. Ігнорування цих факторів призводить до того, що пісок перетворюється на цілісний моноліт і тоді вже потрібна повна заміна фільтра.Уникнути такої ситуації допоможе регулярне зворотне промивання піску, що фільтрує, яку слід виконувати раз на 10-15 днів. Ця процедура допоможе значно збільшити термін служби наповнювача та видалити накопичені забруднення. Однак, згодом ефективність зворотного промивання знижується і засипання все-таки доводиться міняти повністю. Періодичність заміни піску у фільтрі залежить від:
- інтенсивність використання басейну;
- розміру резервуару;
- жорсткість води;
- типу наповнювача та його фракції.
Щодо періодичності заміни, то у громадських басейнах фахівці радять виробляти її один-два рази на рік, у приватних резервуарах тимчасові проміжки можуть становити від двох до п'яти років.
Як зрозуміти, що пісок у фільтрі потребує заміни
Зрозуміти, що пісок у фільтрі вимагає заміни, можна виходячи з декількох ознак. Вони можуть проявитися одночасно чи окремо. Задуматися про заміну наповнювача варто у випадках коли:- значно зросла навантаження на циркуляційний насос;
- зменшилася швидкість циркуляції води;
- погіршилася якість води – у ній виник неприємний запах, каламутність;
- зворотне промивання перестало бути ефективним.
Не виключені ситуації, коли після декількох років використання пісок у фільтрі залишається чистим. Однак, у цьому випадку наповнювач таки варто поміняти. Згодом будь-який пісок втрачає свої фільтруючі здібності, піщинки шліфуються та зменшуються у розмірі, що знижує їхню здатність до утримання бруду.
Як правило, заміну піску здійснюють вручну. Ця процедура досить трудо-і тимчасово-витратна. Для того, щоб змінити наповнювач у фільтрі басейну, знадобиться повне відключення фільтра від мережі, видалення відпрацьованого матеріалу, очищення форсунок та засипання нового наповнювача. Заміна піску – процедура обов'язкова та необхідна, нехтувати нею не варто.