Поява на чаші басейну білого нальоту - дуже поширена проблема. Це відкладення кальцію, які не тільки псують зовнішній вигляд водоймища, але можуть викликати проблеми для здоров'я плавців та призвести до виходу з ладу обладнання. Оскільки кальцієві відкладення не зникнуть самі по собі, кожному власнику важливо знати, як прибрати вапняний наліт у басейні та запобігти подальшому його утворенню.
Види кальцієвих відкладень
Різні сполуки кальцію завжди присутні у воді, але коли їх кількість стає занадто великою, вони переходять з розчиненого стану в нерозчинене. Невеликі кальцієві лусочки спочатку викликають каламутність води, а згодом осідають на поверхні.Зазвичай у басейнах утворюється наліт одного з двох типів:
- Карбонат кальцію має білий колір. Такі відкладення більш пористі, тому їх легко видалити і прибрати вапняний наліт у басейні.
- Силікат кальцію має біло-сірий колір. Ці відкладення мають більш щільну структуру, тому їх складніше видалити з поверхонь. За наявності такого нальоту будьте готові до того, що очищення поверхонь доведеться проводити кілька етапів.
Як очистити басейн від кальцієвого нальоту
Для механічного очищення від вапняного нальоту в басейні використовують щітку з жорсткою (пластиковою або комбінованою) щетиною або спеціальну мочалку для видалення накипу. Оскільки при такому чищенні є ризик пошкодження поверхонь, вона підходить тільки для бетонних басейнів з плитковим або кам'яним облицюванням. Під час очищення поверхня плями та щітка повинна залишатися вологою. Але оскільки прибрати вапняний наліт у басейні та кальцієві відкладення без попереднього розм'якшення дуже складно, механічний метод практично ніколи не проводиться окремо.Розм'якшити кальцієві відкладення в басейні звичайними побутовими засобами від накипу не вдасться. Хімічний метод передбачає використання препаратів, розроблених спеціально для басейнів. Діючою речовиною таких препаратів виступають органічні або неорганічні кислоти (або їх суміш), які ефективно впливають навіть на складні розчинення відкладення силікату кальцію. Однак для видалення застарілих відкладень, які складно видалити з першого разу, обробку плям хімією доведеться повторити і іноді кілька разів. Але при використанні якісних засобів це завжди призводить до повного очищення поверхонь і допомагає усунути вапняний наліт у басейні.
Відмінні результати з очищення басейну від накипу показали препарати Aquadoctor MC MineralCleaner та Crystal Pool Scale Remover. Залежно від обсягу басейну, можна купити засіб для очищення вапняного нальоту із чаші басейну об'ємом 1 або 5 літрів. Обидва препарати мають кислотну основу, тому добре розчиняють як кальцієвий наліт, але й інші мінеральні відкладення і плями іржі. Для видалення відкладень необхідно нанести препарат і залишити на вказаний час, після чого наліт очищається вологою губкою або м'якою щіткою. Плюс цих засобів полягає в тому, що їх можна використовувати в басейнах з будь-яким типом покриттів, щоб прибрати вапняний наліт.
Как предотвратить образование кальциевых отложений в будущем
Інтенсивність кальцієвих відкладень залежить від рівня кальцієвої жорсткості. За стандартом у басейнах вона повинна підтримуватися в діапазоні 200-400 ppm, а в СПА басейнах - на рівні 150-200 ppm. Щоб перевірити початкову кальцієву жорсткість, воду, що заливається в басейн, можна здати на аналіз у спеціалізовану лабораторію. Якщо показники перевищують норму, при першому заповненні басейну та кожному наступному доливі воду необхідно пом'якшувати. Для зниження кальцієвої жорсткості можна використовувати препарат Aquadoctor SM StopMineral. Активним компонентом засобу є розчинена у воді лимонна кислота, яка не тільки пом'якшує воду, але й видаляє з поверхонь басейну наявний незначний вапняний наліт.
Друга причина утворення кальцієвого нальоту – дисбаланс рН у бік підвищення. В ідеалі рН води у басейні має підтримуватися на рівні 7.2-7.4. Коли показники довго перевищують норму, вода стає лужною. Першою ознакою підвищеної лужності є біло-каламутна вода, а згодом кальцієві пластівці осідають на поверхнях. Щоб цього не сталося, потрібно перевіряти рівень рН не рідше двох разів на тиждень (краще частіше) за допомогою спеціальних тестерів та вчасно коригувати кислотно-лужний баланс регулюючою хімією.Зверніть увагу, що інтенсивність кальцієвого нальоту залежить також від пористості матеріалу чаші басейну. Найменш пористими є вінілові та скловолоконні чаші, а найбільш пористими – бетонні басейни. Тому в останніх особливо важливо не допускати дисбалансу рН та підвищення кальцієвої жорсткості та вчасно прибирати вапняний наліт у басейні.