Одним з найважливіших елементів інженерного обладнання в басейні є насос. Саме від цього вузла залежить якісна водопідготовка, а також ефективна та тривала експлуатація будь-якого резервуару. Придбання насоса для басейну потребує грамотного та виваженого підходу.
Призначення та типи насосів
Перед тим, як визначитися з насосом, слід розібратися з його призначенням. Отже, від насоса залежать:-
подача води у резервуар;
-
можливість фільтрації води та циркуляції води;
-
дозування та розподіл хімічних реагентів;
-
нагрівання води;
-
забезпечення штучної течії;
-
функціонування додаткового обладнання.
Враховуючи призначення та завдання, що виконуються, насоси діляться на 4 типи.
- Гідравлічний циркуляційний насос. Його призначення - це подача води, її перекачування та фільтрація. Насос цього типу воду з басейну забирає, а потім піднімає на потрібну висоту. Як правило, пристрій комплектується префільтром, електродвигуном, крильчаткою. За рахунок цих складових забезпечується рух води у пристрої. Сам насос працює в комплекті з баком, що фільтрує, в який вода подається для очищення, а потім повертається назад.
- Тепловий насос. На вигляд цей пристрій більше схожий на кондиціонер. У продажу є різні моделі – для нагрівання чи охолодження води. Агрегат функціонує за принципом конденсатора на холодоагентах. Він розрахований лише зміни температури води. Пристрій комплектується компресором, вентилятором, випарником, розширювальним клапаном та платою управління.
- Дозуючий насос. Його призначення – запровадження у воду спеціальної хімії. За допомогою пристроїв такого типу дозування реагентів буде максимально точним, а також вдасться заощадити на купівлі препаратів. Такі насоси відрізняються способом керування. Є пристрої з автоматичним налаштуванням та ручною. Крім того, вони поділяються на мембранні, плунжерні та перисталічні помпи. Робота мембранних насосів ґрунтується на скороченні діафрагми. Плунжерні призначені для роботи з більшими обсягами розчинів, що подаються під сильним тиском. Призначення перисталічних моделей – невеликі обсяги рідини, що подаються під невисоким тиском.
-
Напірний насос. Цей тип пристроїв призначений для того, щоб забезпечити додаткове обладнання. Йдеться про водоспади, протитечі, фонтани, аквамасажери тощо.
Що врахувати при підборі насосного обладнання
Щоб підібрати насос для штучної водойми, слід визначитися з такими параметрами:-
обсягом резервуару;
-
продуктивністю насоса;
-
електричними вимогами (фазність та напруга);
-
умовами монтажу;
-
типом води (прісна чи морська).
Визначення обсягу резервуару є дуже важливим параметром. Невідповідність насоса кубатур чаші може призвести до зниження ефективності роботи агрегату, а також виходу обладнання з ладу. Не менш важливо врахувати і місце розташування басейну, для якого купується насос. Йдеться про тип резервуара – закритий чи відкритий. Відкриті басейни забруднюються швидше, що потребує більш інтенсивної фільтрації. Якщо мова йде про покупку теплового насоса, то також слід врахувати той факт, що у відкритих басейнів втрати тепла будуть значно вищими. Що стосується водойм, у яких використовується морська вода, то фахівці рекомендують купувати для них помпи з гідравлікою із солестійкого полімеру, титану або бронзи.
Що стосується призначення насосів, то при їх виборі є певні особливості. Якщо стоїть завдання забезпечити фільтрацію та циркуляцію води, то при номінальній висоті водного стовпа продуктивність пристрою повинна відповідати ¼ об'єму води. Наприклад, якщо обсяг резервуару становить 40 куб. м, краще придбати агрегат із гідравлічною потужністю від 9 до 12 куб. м/год. У великих басейнах варто розглянути установку кількох насосів, з продуктивністю від загальної водотоннажності.
Якщо розглядається придбання насоса для підігріву, варто врахувати те що, що у паспорті виробник вказує рекомендований обсяг резервуара. Наприклад, якщо вона становить від 65 до 95 куб.м, краще брати до уваги мінімальний поріг, тобто. 65 куб м. Як правило, на прогрів води в чаші дуже сильно впливає температура навколишнього середовища, а в паспорті зазвичай параметри вказуються, виходячи з ідеальних умов. Більшість насосів на прогрівання 1 куб.м води на 1С використовують 1 кВт/год електроенергії. Якщо передбачається робота насоса в холодну пору року, варто розглянути придбання агрегату, який здатний функціонувати за мінусової температури.
Коли йдеться про придбання насоса для дозування, варто звернути увагу на такі параметри, як продуктивність і тиск. Модель пристрою краще вибирати за типом використовуваної хімії та функціональності. Автоматичне подання реагенту забезпечить насос-дозатор, оснащений датчиком. Для регулярної обробки за графіком підійде насос із ручним керуванням. Якщо для водопідготовки використовують в'язкі препарати, краще брати спеціально призначений для цього насос.
При підключенні в басейні додаткового обладнання потрібно враховувати тип атракціону та гідравліку. Так, купуючи насос для водоспаду або фонтану, слід звернути увагу на його конструкцію та пропускну здатність.