Досить часто власники присадибних ділянок облаштовують на території імпровізовані водойми. Ставки, струмки та водоспади виглядають дуже гармонійно, вони прикрашають територію, заспокоюють та дарують гарний настрій.
Тим не менш, для того, щоб родзинка ландшафтного дизайну з часом не перетворилась на болото, їй потрібен регулярний догляд. Про нього попіклувались виробники спеціальної хімії, чим значно спростили життя власників таких декоративних водойм.
Що потрібно мати для догляду за декоративною водоймою
Спеціальна хімія по догляду за декоративними штучними водоймами дещо схожа з препаратами для басейнів. Однак, є один нюанс. Оскільки в домашніх струмках та ставках можуть знаходитись живі мешканці (рослини, рибки, жабки), склад таких засобів більш натуральний та щадний.
- Препарати для боротьби з водоростями. Зелені паразити – це один із головних ворогів декоративних водойм. Оскільки вода в таких ставках може застоюватись та створювати максимально сприятливе середовище для росту і розмноження водоростей, треба користуватись альгіцидами. Такі засоби безпечні для мешканців водойми, однак становлять справжню загрозу для водоростей.
- Препарати для покращення якості води. Велика площа та природне походження сприяють біологічному балансу у справжніх ставках. У імпровізованій водоймі його налагодити набагато складніше, тож варто мати під рукою спеціальні засоби для поліпшення якостей води. Вони сприяють роботі механічного фільтра та допомагають контролювати pH баланс.
- Тестери для контролю якості води. Щоб не допускати погіршення стану води в декоративних ставках, струмках та водоспадах його потрібно регулярно контролювати. Для цього виробники випускають спеціальні тестери, які дають змогу визначити потребу в певних хімічних засобах або попередити про необхідність їх збільшення.
-
Препарати для очищення та знезараження води. Якщо декоративні ставки чи водоспади не передбачають ніякої живності, то знезаражувати воду в них можна за допомогою звичайних хлормістких реагентів. У випадку, коли у водоймі живуть риби або інші живі організми, для очищення води досить часто використовують УФ-знезаражувачі.
- Добриво. Якщо власники розводять у ставку рибу та хочуть збільшити її кількість, знадобиться добриво. Воно допомагає простимулювати зростання та розмноження риби, буває натуральне та хімічне.
Додаткові поради по догляду за декоративними водоймами
У деяких моментах очищення штучної декоративної водойми залежить від пори року. Так, весною обов’язково треба очищувати дно водойми. При цьому варто звернути увагу на наявність личинок тритонів та пуголовок, щоб не пошкодити обладнання. Якщо дно водойми вкрите плівкою, треба перевірити її цілісність. У разі пошкодження, дірки треба заклеїти, щоб запобігти витоку води. Також слід приділити увагу рослинам. Пожовкле та зів’яле листя слід зрізати, у разі необхідності посадити нові рослини.
Літом водойма потребує регулярного контролю якості та рівня води. Якщо стоятиме посушлива погода ставки та озерця, скоріш за все, потребуватимуть доливу води. Відповідно знадобляться і препарати, що допомагають привести показники води до оптимального рівня.
Восени усі штучні водойми, в т.ч. водоспади, ставки та струмки готують до зими. У цей час їх очищують від опалого листя та проріджують рослини. Попередити попадання листя та іншого сміття допомагають загороджувальні сітки.
Зимою у водоймах, що мають глибину до 1 м, зливають воду, щоб вона не замерзала. Її відкачують за допомогою насосу, висушену ємність накривають плівкою. У глибоких водоймах з рибою виконують заходи із забезпечення доступу кисню.
Дотримуючись усіх заходів із очищення, використовуючи спеціальні препарати по догляду за ставками, струмками та водоспадами, господарі та їх гості зможуть сповна насолоджуватися декоративними водоймами.