Екологічна складова сучасних опалювальних систем вийшла на одне з перших місць. Це стосується й систем підігріву води в плавальних басейнах. Чимало власників гідроспоруд нині віддають перевагу тепловим насосам. По-перше, агрегати такого типу є значно економнішими, по-друге, ефективнішими і по-третє, екологічнішими. Саме про третю складову поговоримо у цьому матеріалі.
За рахунок чого працює теплонасос
Тепловий насос – це пристрій, який працює за рахунок використання низькопотенційної енергії навколишнього середовища та перетворення її на високопотенційну. У своїй роботі такий агрегат використовує лише незначну кількість електроенергії, яка потрібна для приведення в дію двигуна. Теплонасоси діляться на три типи, відповідно до джерела енергії:
-
геотермальні – використовують тепло землі та потребують встановлення колекторів під пласт землі чи у свердловину;
-
повітряні – поглинають повітря, однак, від його температури залежить ефективність системи;
-
водяні – потребують доступу до водного джерела, адже для роботи їм потрібна вода.
Робота теплонасоса відбувається наступним чином:
-
Розсіл, який циркулює у зовнішньому контурі агрегата, поглинає тепло з навколишнього середовища.
-
Збагачений розсіл передає енергію холодоагенту (фреон або інша речовина) у випарнику та змінює його стан з рідкого на газоподібний.
-
Компресор підвищує температуру та тиск газу, який поступає з випарника до теплообмінника. Газ нагрівається до 60-80 С.
-
Гарячий газ охолоджується та перетворюється на рідину в результаті чого відбувається передача тепла до системи опалення та підігріву води. Процес повторюється циклічно.
Теплонасос – економічно та екологічно
Про економічність та ефективність теплових насосів для підігріву води в басейнах сказано досить багато, а от про екологічність такого обладнання часто забувають. Проте варто наголосити на декількох моментах:
- На відміну від аналогічного обладнання для підігріву води, теплові насоси працюють за рахунок енергії природніх джерел, які є повністю відновлювальними. Тобто шкоди природі не наноситься.
-
Зважаючи на те, що теплонасосам для роботи не потрібне паливо (дизель, вугілля, газ), вони не виділяють в атмосферу жодних продуктів горіння чи вихлопних газів, не потребують зберігання та доставки палива, а також є пожежо- та вибухобезпечними.
-
Теплові насоси практично безшумні, вони не заважають людям, не пугають птахів та тварин навколо.
- Теплонасоси, за умови їх правильного та регулярного обслуговування, здатні працювати до 50 років. Зважаючи на таку довговічність, обладнання не потребує частої утилізації.
Що стосується інших переваг такого обладнання, то їх немало, проте основними є наступні:
- висока ефективність – теплові насоси здатні рівномірно підігріти воду в резервуарах будь-якого розміру та об’єму, системи не лише підігрівають воду, а й підтримують її у заданому режимі;
-
суттєва економія - залежно від моделі теплонасоса, на 1-2 кВт витраченої електроенергії, система може виробити до 10 кВт теплової енергії, а енергія навколишнього середовища – безкоштовна;
-
незалежність – теплонасоси не потребують газу чи іншого палива, що забезпечує їх стабільну та надійну роботу;
- зручність – практично усі сучасні теплонасоси мають автоматизовану систему управління, обладнання просте в монтажі та обслуговуванні.
Вибір теплового насосу для басейну є екологічно обґрунтованим через те, що такі насоси використовують енергію з навколишнього середовища (наприклад, з повітря, ґрунту або води) для нагрівання води у басейні. Це означає, що для їх роботи не потрібно спалювати паливо або використовувати інші джерела енергії, що викидають викиди в атмосферу.
Екологічна перевага теплових насосів полягає в тому, що вони споживають менше енергії, порівняно з іншими способами опалення басейну, такими як газові котли або електричні опалювачі. Також вони не викидають шкідливі викиди, що сприяє зменшенню впливу на довкілля. Безперечною перевагою теплових насосів є можливість комфортного відпочинку за будь-якої погоди. Окрім того, такі системи дають можливість суттєво подовжити купальний сезон.