Карпатський чан – це спеціальна ємність з водою у вигляді півсфери, яка нагрівається на вогнищі та призначена для купання. Раніше, аби насолодитися такими водними процедурами, потрібно було їхати на Західну Україну. Сьогодні чани встановлюють на багатьох базах відпочинку, в готелях, СПА і навіть на присадибних ділянках.
Карпатський чан цінують за те, що він дозволяє розслабитися та має лікувальний фізіотерапевтичний ефект. Однак, усі корисні властивості можуть знівелюватися, якщо ємність та вода в ній брудні. Відповідно, чан потребує регулярного догляду. Як його забезпечити поговоримо у цьому матеріалі.
З якими проблемами можуть стикнутися власники карпатського чану
Чимало власників карпатських чанів вважають, що вогню та гарячої води достатньо для забезпечення чистоти та безпеки такої купелі. Однак, ці фактори навпаки є причиною того, що сам чан та вода в ньому забруднюються скоріше. Так, постійний підігрів сприяє:- Постійному підвищенню pH. За умови підвищеного кислотно-лужного балансу у карпатському чані поступово буде утворюватися вапняний осад, вода стане жорсткою та каламутною, у відпочивальників може спостерігатися подразнення шкіри та очей.
- Росту водоростей. Тепла вода, сонячне світло та вуглекислий газ – є причинами появи та росту водоростей. Для власників карпатського чану особливо актуальним це питання стає у теплу пору року, оскільки купіллю користуються не лише взимку. Водорості в чані – це не лише мутно-зелена неприємного кольору вода, а ще й небезпека травмуватися через склизькі стінки чану, подразнення на шкірі та слизовій оболонках у відпочивальників.
- Жорсткості води. Оскільки для наповнення чану зазвичай використовується вода із центральних магістралей або свердловин, у ній зазвичай міститься багато солей магнію та кальцію. Жорстка вода призводить до мутності води, осадів карбонату кальцію та вапна на стінках чану. Люди, що відпочивають в чані, жорстку воду відчувають у вигляді сухості волосся та шкіри.
Як уникнути проблем власникам карпатських чанів
Звичайно, власникам карпатського чану слід підтримувати купіль у чистому та безпечному стані. Лише механічним очищенням досягнути ідеальної чистоти не вдасться та й сил доведеться прикласти чимало. Полегшити догляд за карпатським чаном допоможуть якісні та безпечні хімічні препарати. Знадобиться їх не так вже й багато, а от користі вони принесуть чимало.- Перш за все, власникам карпатських чанів слід мати в запасі спеціальні тестери для вимірювання pH. Вони дають можливість самостійно контролювати кислотно-лужний баланс в ємності чану. Для нього нормальним вважається показник 7.2-7.6.
- Оскільки тепла вода провокує постійне підвищення pH, тримати його в нормі допоможуть препарати із категорії pH Мінус. Такі можна знайти в лінійках брендів AquaDoctor та КрісталПул.
- З водоростями допоможуть впоратися альгіциди. Це спеціальні препарати, що придушують ріст зелених шкідників ще на клітковому рівні. У теплу пору року додавати альгіциди у чан фахівці рекомендують щотижня.
- Для зменшення металів у воді у продажу також є спеціальні препарати. Наприклад, можна скористатися засобами AquaDoctor SMe StopMetal та Crystal Pool MetalGone. У разі високого рівня марганцю та кальцію підійде AquaDoctor SM StopMineral.
Слід зазначити, що спеціальна хімія повністю безпечна у разі її правильного використання. Спеціально розроблені препарати, допоможуть забезпечити комфортний відпочинок та безпеку відпочивальників, а також дадуть змогу господарям карпатських чанів зекономити власні сили та час.